Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку
1
Головна сторінкаКарта сайтуДопомога 10 серпня 2020 Українська3English

\
\
\
\
\
\
Представники ВГСУ взяли участь в роботі "круглого столу": "Єдність системи судів загальної юрисдикції: теорія та практика" 15.03.2012 Друкувати

В рамках низки заходів, присвячених 17-річчю газети "Юридическая практика", 13 березня в приміщенні Кловського палацу відбувся "круглий стіл": "Єдність системи судів загальної юрисдикції: теорія та практика", організаторами якого стали Верховний Суд України спільно з газетою "Юридическая практика".

В роботі "круглого столу" взяли участь керівництво вищих спеціалізованих судів, судів першої та апеляційної інстанцій, Державної судової адміністрації України, судді, науковці, члени Рад суддів судів всіх юрисдикцій. Вищий господарський суд України представляли заступник голови ВГСУ Анатолій Осетинський та член Ради суддів господарських судів Володимир Погребняк.

Модераторами "круглого столу" виступили Ярослав Романюк - перший заступник Голови ВСУ та Рустам Колесник - шеф-редактор газети "Юридическая практика".

На робочих секціях учасники заходу обговорили загальні принципи забезпечення єдності системи судів загальної юрисдикції та проблеми вдосконалення законодавства у сфері судоустрою, судочинства та статусу суддів і шляхи їх вирішення.

Зокрема, у своєму виступі Павло Гвоздик - голова Ради суддів загальних судів зупинився на розмежуванні понять "судова влада" і "судова система" та на відсутності механізму забезпечення єдності системи судів. Також він нагадав колегам, що основне завдання суду - вирішення соціальних конфліктів.

Заступник Голови ВССУ Михайло Вільгушинський торкнувся проблемного питання для загальних судів - призначення суддів на адміністративні посади.

Суддя ВСУ Василь Гуменюк звернув увагу присутніх на заниження ролі Ради суддів України, та водночас зміцнення Рад суддів окремих юрисдикцій.

Окрема секція була присвячена ролі і місцю Верховного Суду України. На реаліях сьогодення ВСУ зупинилися науковці - Микола Козюбра, член-кореспондент Національної академії правових наук України, та Наталія Кузнєцова, академік Національної академії правових наук України.

Проблеми забезпечення Верховним Судом України однакового застосування судами норм матеріального права підняли заступники Голови Верховного Суду України - секретарі відповідних Судових палат: у господарських справах - Валентин Барабара, в адміністративних - Віктор Кривенко, у кримінальних - Анатолій Редька, у цивільних - Анатолій Ярема.

Також обговорювалося питання надання методичної допомоги судам нижчого рівня.

Жвава дискусія розгорнулася на останній секції: "Шляхи вдосконалення організації діяльності судової системи", де обговорювалися найболючіші питання організації та діяльності судової системи в Україні. Так, Руслан Кирилюк - голова Державної судової адміністрації України, зупинився на питанні оплати праці працівників апаратів судів першої інстанції. Також зауважив, що лише 14 % судів в Україні забезпечені належними приміщеннями, тому ДСА розробляє типовий проект районного суду. Крім того, ДСА вдосконалює роботу над автоматизацією судового діловодства і судового процесу, впровадженням відеоконференцзв'язку, в планах - проект "Електронний суд" та автоматизована система матеріального забезпечення судів - все це, на думку Руслана Кирилюка, сприятиме ефективнішому використанню бюджетних коштів.

Антон Чернушенко - голова Апеляційного суду м. Києва, підтримав нагальність проблем з приміщеннями судів та заробітними платами в районних судах, особливо в працівників апаратів. Висловив свою позицію та враження щодо відеоконференцзв'язку, робота якого вже налагоджена в їхньому суді. Також критично відгукнувся про нинішній статус Пленумів вищих спеціалізованих судів. Адже, на думку Антона Чернушенка, вони вже не є судовими органами, як були раніше, а їхні нинішні постанови не є керівними роз'ясненнями. А тому, спираючись на світову судову практику, запропонував відмовитися від постанов пленумів.

Підтримав гострість піднятих питань і голова Дніпровського районного суду м. Києва Володимир Хіміч, нагадавши, що 90 % справ залишається саме в судах першої інстанції, а вони найгірше матеріально-технічно забезпечені, в тому числі і приміщеннями. Виступаючий зупинився на питанні розбалансування повноважень "голова суду" - "керівник апарату". Також Володимир Хіміч звернув увагу присутніх на проблему кадрового забезпечення. На його глибоке переконання апарат має бути незалежним від судового корпусу, а помічник судді має бути повноцінним державним службовцем і не залежати від кар'єрних рухів судді.

Член Ради суддів господарських судів Володимир Погребняк від імені Ради суддів господарських судів та Голови Ради Олександра Удовиченка привітав організатора заходу - газету "Юридическая практика" - із 17-річчям і побажав "винуватцям" й надалі залишатися флагманом юридичної практики на теренах України. У своїй промові він зупинився на важливій ролі органів суддівського самоврядування для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні. Зокрема, на позитивному досвіді функціонування Ради суддів господарських судів. Так, з метою формування діючого кадрового резерву суддів господарської юрисдикції Радою суддів господарських судів було розроблено та затверджено Положення про резерв суддів для заняття адміністративних посад. Радою суддів господарських судів також були розроблені Методичні рекомендації щодо вивчення організації діяльності господарських судів, за якими в 2011 році відбулося 11 виїздів до місцевих та апеляційних господарських судів.  

У своєму виступі Володимир Погребняк також зупинився на питаннях організації єдиної структури апаратів судів господарської юрисдикції та співвідношенні повноважень і відповідальності посад "голова суду" - "керівник апарату". Як засвідчила практика вивчення організації діяльності господарських судів, рівень впливу на вирішення питань внутрішньої діяльності судів напряму впливає на якість правосуддя.

Рада суддів господарських судів не залишається осторонь і від участі у визначенні потреб кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів та контролю за додержанням установлених нормативів такого забезпечення.

Прикметно, що про це говорили представники всіх Рад суддів, в тому числі і Голова Ради суддів України Ярослав Романюк.

 

Відділ міжнародно-правового співробітництва

та зв'язків зі ЗМІ

 

Див.фото

« Повернутись до всіх матеріалів групи